MEDIA

LIGA KATOLICKA

LIGA KATOLICKA © 2013 PRIVACY POLICY

KALENDARIUM

O NAS

STYPENDIA

RODZINA

UCZUCIA | PRACA | WYPOCZYNEK | INNE 

RELIGIA | EDUKACJA | ETYKA | SZTUKA

Herb Biskupi

JEGO EKSCELENCJA

KS. BP ANDRZEJ PIOTR WYPYCH

Oznaka godności biskupiej lub herb biskupi jest złożony z tarczy oraz symboli, miejsca na zawołanie biskupiej posługi oraz zewnętrznych ornamentacji. Tarcza jest centralną i najważniejszą częścią każdego herbu.

Główną część herbu stanowi figura heraldyczna zaszczytna, zwana krokwią z łukowatymi srebrnymi (białymi) brzegami. Pod krokwią, w centrum herbu znajduje się czerwony łaciński krzyż symbolizujący, że centralnym miejscem życia duchowego wszystkich żyjących chrześcijan jest krzyż Jezusa Chrystusa.

Andrzej Piotr Wypych (ur. 5 grudnia 1954 w Kazimierzy Wielkiej) – polski biskup rzymskokatolicki pracujący w Stanach Zjednoczonych, biskup pomocniczy Chicago od 2011.

Święceń kapłańskich udzielił mu 29 kwietnia 1979 arcybiskup Franciszek Macharski. Został inkardynowany do archidiecezji krakowskiej. W 1983 rozpoczął pracę w archidiecezji Chicago, do której został inkardynowany w 1998.

13 czerwca 2011 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Chicago i biskupem tytularnym Naraggary. Sakry biskupiej udzielił mu 10 sierpnia 2011 kardynał Francis Eugene George.

Symbolika

LIGA KATOLICKA

POMOCY RELIGIJNEJ POLSCE I POLONII

JEGO EKSCELENCJA

KS. BP ANDRZEJ PIOTR WYPYCH

JEGO EKSCELENCJA

KS. BP ANDRZEJ PIOTR WYPYCH

JEGO EKSCELENCJA

KS. BP ANDRZEJ PIOTR WYPYCH

Personal

- Date of Birth: December 5, 1954, Kazimierza Wielka, Poland

- Date of Priesthood Ordination: April 29, 1979, Archdiocese of Krakow, Poland

- Date of Episcopal Ordination: August 10, 2011, Holy Name Cathedral, Chicago, Illinois

 

Education

- Masters in Theology, Krakow, Poland - 1979

- Studied English at Concordia College Language School - 1983-1984

- Theology: Pat Krakow - 1975-1979

- Philosophy: Pat Krakow - 1973-1975

- Seminary: Krakow, Poland

- Secondary School: LO im Bartosza Glowackiego Dzialoszyce, Poland - graduated 1973

- Elementary School: Szkola podstawowa w Dobiestawicach, Poland - graduated 1969

 

Pastoral Assignments Other Positions

- Associate Pastor, Kozy, Krakow, Poland - 1979-1987

- Associate Pastor, Jawiszowice, Krakow, Poland - 1981-1983

- Petitioned for Incardination - 1983

- Associate Pastor, Five Holy Martyrs Parish, Chicago - April 10, 1983-December 1, 1983

- Associate Pastor, St. Giles Parish - December 1, 1983-1985

- Associate Pastor, St. Ladislaus Parish - January 5, 1985-July 1986

- Associate Pastor, St. Pancratius Parish - July 1986-March 1, 1992

- Parochial Administrator, St. Pancratius Parish - September 1, 1991-February 29, 1992

- Pastor, St. Pancratius Parish - March 1, 1992-April 30, 2002

- Pastor, Five Holy Martyrs Parish - October 29, 1996-October 4, 1999

- Pastor, St. Francis Borgia Parish - May 1, 2002-July 31, 2011

- Dean of Deanery IV-D - July 1, 2007-August 10, 2011

- Archdiocesan College of Consultors – January 1, 2010-June 13, 2011